Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

AWA Enerji’ ye geçtiğimde benim için ne değişecek?

Serbest tüketici olup enerji tedarikçinizi değiştirdiğinizde sadece faturanız değişir. Mevcut kurulu elektrik tesisatınız ve elektrik sayacınız değişmez. Geçiş döneminde herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaz. Hatta sayaç bakımı veya sayaç okuma gibi olağan çalışmaları bağlı bulunduğunuz dağıtım firması yürütür. Sadece elektrik faturanız değişir ve faturalarınız artık AWA Enerji’ den size iletilir.

Sözleşmeyi imzaladıktan sonra AWA ENERJİ’ ye geçişim ne zaman gerçekleşir?

EPİAŞ sisteminde kayıtlar her ayın 5’inde yapılmaktadır. Başvuru tarihinize göre ya bulunduğunuz ay içinde ya da takip eden ayın 5’inde serbest tüketici olma kaydınız yapılır. Geçiş yapmanıza engel bir durum yoksa ayın 25’inden önceki son iş gününe kadar kayıtlarınız onaylanır. Mevzuat hükümlerine göre ayın 25’inden sonraki ayın başı itibarıyla AWA Enerji ile enerji tedarikiniz başlatılacaktır.

Elektrik hattımda herhangi bir değişiklik olacak mı?

Serbest tüketici olup enerji tedarikçinizi değiştirdiğinizde sadece faturanız değişir. Mevcut kurulu enerji hattınız, elektrik tesisatınız, elektrik sayacınız, kısacası enerji alt yapınız değişmez. Sizin göreceğiniz tek değişiklik, faturanızın dağıtım şirketleri tarafından değil AWA Enerji’den kesilecek olmasıdır.

Sayacımı kim okuyacak?

Serbest tüketici olduğunuzda, aylık sayaç okuması gibi olağan çalışmaları bağlı bulunduğunuz dağıtım firması yürütmeye devam edecektir.

Elektrik kesintisi ya da arıza durumlarında nereye başvurabilirim?

Elektrik kesintisi, trafo arızası, sayaç bakımı ve endeks okumaları konularında sorunlarınız için bağlı olduğunuz dağıtım şirketi ile iletişime geçmeniz gerekir. Sözleşme süreçleri, sayaç tüketim faturaları ve ödemeyle ilgili konularda ise AWA ENERJİ ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği size sağlayacaktır.

AWA ENERJİ, tüketim miktarımı ne şekilde faturalayacak?

Bulunduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketi tüketim miktarınızı okur. Ortak sisteme girişini yapar. AWA ENERJİ sistemden tüketim miktarınızı alır. Sözleşme imzalanan birim fiyatınızla çarpar. Gerekli bedelleri ekler. Faturanız hazırlanır ve kayıtlı e-posta adresinize anında iletilir.

AWA Enerji’ ye geçişimin kârını nasıl öğrenebilirim?

Aylık enerji tüketimlerinizi ve/veya elektrik faturanızı bize faks, e-mail veya posta yoluyla göndererek bizlere ulaşabilir, ilgili indirim oranınızı ve net geçiş karınızı arzu ettiğiniz iletişim yoluyla elde edebilirsiniz.

Faturam bana nasıl ulaştırılacak? Faturamı nasıl ödeyeceğim?

Faturalarınız her ay e-posta adresinize iletilir. Faturalarınızı, son ödeme tarihine kadar şirketimizin hesap numaralarına veya anlaşmalı olduğumuz banka numaralarına ödeyebilirsiniz.

AWA ENERJİ bayisi olmak için ne yapmam gerekiyor?

Elektrik tedariği konusunda AWA ENERJİ bayilikleri verilmektedir. Bayilik talebiniz için bizle info@awaenerji.com e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Doğal gaz nasıl oluşur?

Doğal gaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşur. Kaynağından çıkarıldığı haliyle, herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilmektedir.

Doğal gaz diğer yakıtlara göre neden daha verimlidir?

Doğalgaz, verilen yakma havası ile kolayca birleşerek tam yanma sağlar, dolayısıyla dışarıya atılan ısıtılmış ancak yanma işlemine karışmamış hava miktarı daha azdır. Bacadan atılan enerji daha az olduğundan, doğalgaz daha verimli bir yakıttır. Katı ve sıvı yakıtlarda ise karbon monoksit çıkışı nedeniyle eksik yanma söz konusudur.

Serbest tüketici kimdir?

Yurtiçinde herhangi bir üretim şirketi, ithalat şirketi, dağıtım şirketi veya toptan satış şirketi ile Doğalgaz alım-satım sözleşmesi yapma serbestisine sahip gerçek veya Tüzel kişidir.

Serbes tüketici limiti nedir?

Doğalgaz Piyasası’nda konut tüketicileri hariç olmak üzere, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsünde kabul ediliyor. Konut tüketicilerinin serbest tüketici statüsü kazanabilmeleri için son bir yıldaki doğalgaz tüketim miktarının asgari 75.000 m3 olması gerekiyor.

Sayacım arızalı ne yapmam gerekiyor?

Sayaç sesli bir şekilde çalışıyor ya da gaz kullanımı olduğu halde sayaç dönmüyor ise abone merkezlerimize başvurmanız gerekmektedir.

Sayacımı kim okuyacak?

Serbest tüketici olduğunuzda, müşterilerimizin aylık sayaç okuması gibi olağan çalışmaları bağlı bulunduğunuz dağıtım firması yürütmeye devam edecektir.

AWA Enerji’ ye geçişimin kârını nasıl öğrenebilirim?

Aylık enerji tüketimlerinizi ve/veya elektrik faturanızı bize faks, e-mail veya posta yoluyla göndererek bizlere ulaşabilir, ilgili indirim oranınızı ve net geçiş karınızı arzu ettiğiniz iletişim yoluyla elde edebilirsiniz.

Sözleşmeyi imzaladıktan sonra AWA Enerji’ ye geçişim ne zaman gerçekleşir?

AWA Enerji ile sözleşme imzalayan müşteriler, her yılbaşından önce sisteme girişleri yapılır ve yeni ayın ilk gününden itibaren AWA Enerji müşterisi olur. Faturası ay sonunda AWA Enerji tarafından iletilir.

Awa Enerji’ ye geçiş ücreti var mı?

Tedarikçi değişikliği nedeniyle hiçbir ücret talep edilmez.

Her türlü soru ve önerileriniz için bize ulaşın